Polaganje stručnih ispita

POLAGANJE DRŽAVNIH STRUČNIH ISPITA ODGOJITELJA – PRIPRAVNIKA

Odlukom  Ministarstva prosvjete i sporta (prema Pravilniku o načinu i uvjetima polaganja stručnog ispita odgojitelja i stručnih suradnika u dječjem vrtiću, NN 133/97.) od 28.siječnja 2015. Dječji vrtić „Vedri dani“ određen je sjedištem za polaganje državnih stručnih ispita odgojitelja – pripravnika iz dječjih vrtića s područja Zagrebačke županije te vjerskih i privatnih vrtića s područja Grada Zagreba – istok.
Ispitno povjerenstvo čine:
  • predsjednica ispitnog povjerenstva (profesorica metodike Učiteljskog fakulteta – izv. prof.dr.sc. Anka Jurčević – Lozančić)
  • tajnica ispitnog povjerenstva (ovlašteni predstavnik Agencije za odgoj i obrazovanje – Sanja Jelovčić, prof.)
  • član ispitnog povjerenstva (stručni suradnik pedagog – Martina Mikac, prof.)
  • član ispitnog povjerenstva (ravnatelj Dječjeg vrtića Vedri dani, Zagreb – Damir Kučan)

Stručni ispiti polažu se prema Pravilniku o polaganju stručnog ispita odgojitelja i stručnih suradnika u dječjem vrtiću (NN, 133/97. i 4/98.), Poslovniku o radu povjerenstva za stažiranje i polaganje stručnog ispita odgojitelja i stručnih suradnika i Odluci o programu polaganja stručnog ispita za pripravnike u predškolskom odgoju i naobrazbi (Prosvjetni vjesnik 2/00).

Stručni ispit polaže se nakon godine dana stažiranja u struci i potvrđuje da je pripravnik sposobasn i spreman za samostalno i stručno obavljanje zadaća.
Ispit treba prijaviti mjesec dana prije ispitnog roka (na tiskanici PO-3) Agenciji za odgoj i obrazovanje i priložiti izvješće povjerenstva za stažiranje o rezultatima stažiranja (tiskanica PO-2), ovjerenu presliku diplome i potvrdu HZZMO o prijavi mirovinskog osiguranja.
Ispitni rokovi su: siječanj, ožujak, svibanj, rujan, studeni .

Stručnom ispitu prethodi radni dogovor u vrtiću Vedri dani na kojem pristupnici dobivaju sve relevantne podatke o tijeku i načinu plaganja stručnog ispita.
Stručni ispit odgojiteja obuhvaća pisani rad, praktični rad s djecom i usmeni ispit.
Za pisani rad predviđena su četiri sata.
 Za praktični dio ispita treba priložiti pisanu pripremu u četiri primjerka.
Usmeni ispit traje do 40 minuta.

Nakon položenog stručnog ispita pripravnik dobiva svjedodžbu o položenom stručnom ispitu koju izdaje Agencija za odgoj i obrazovanje.